Reklama
Reklama

Porady prawne

ORZECZNICTWO LEKARSKIE

ORZECZNICTWO LEKARSKIE
Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wykonywanie zawodu lekarza polega m.in. na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, ambulance potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, w szczególności: badaniu stanu zdrowia,

Więcej…

Odpłatność za świadczenia zdrowotne w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej.

Kwestia dopuszczalności pobierania opłat od pacjentów przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej za świadczenia zdrowotne budzi kontrowersje od wielu lat. Przeciwnicy takiej możliwości, click poza argumentami ideologicznymi, view powołują się przede wszystkim na art. 68 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, który stanowi m.in., iż każdy ma prawo do ochrony zdrowia, a obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Zwolennicy dopuszczalności pobierania opłat od pacjentów przez sp zoz-y podnoszą, że powołany przepis Konstytucji stanowi dalej, iż warunki i zakres udzielania świadczeń ma określać ustawa, a więc istnieją formalno-prawne podstawy do uregulowania tej kwestii w drodze ustawowej, bez konieczności zmiany Konstytucji. Ponadto według zwolenników, utrzymywanie w dalszym ciągu sytuacji, w której potencjał leczniczy publicznych podmiotów leczniczych nie jest w pełni wykorzystywany, nie służy ani pacjentom, ani sp zoz-om, a w konsekwencji pogłębia niewydolność systemu opieki zdrowotnej. Dotychczasowy stan skutkuje jedynie koniecznością tworzenia rozwiązań zastępczych, nie zawsze bezpiecznych zarówno od strony formalnej, jak i medycznej. Zwolennicy formalnego uregulowania dopuszczalności pobierania opłat od pacjentów przez sp zoz-y, zyskali w ostatnim czasie jeszcze jeden bardzo istotny argument, wynikający z obowiązywania ustawy o działalności leczniczej i stanowiska Ministerstwa Zdrowia.

Więcej…

Wymóg prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej

Wymóg prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej wynika z treści art. 50 ustawy z dnia z dnia 28 kwietnia 2011 r. (Dz.U. Nr 113, poz. 657) o systemie informacji w ochronie zdrowia (przepis ten zmienia przepsi art. 24 ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta). Zgodnie z treścią art. 58 ustawy o SIM art. 50 pkt 1 wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2014 r.

Więcej…

Informacja w sprawie recept...

Okręgowa Rada Lekarska w Częstochowie informuje, physician że w dniu 23 grudnia 2011 r. na stronie Ministerstwa Zdrowia ukazało się rozporządzenie w sprawie recept lekarskich oraz obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2012 r.
Równocześnie ukazało się wspólne oświadczenie Ministra Zdrowia i Prezesa NFZ wyjaśniające zapis  ?uzasadnione względy medyczne?zawarty w tzw. ?ustawie refundacyjnej?.

Więcej…

Oświadczenie świadczeniobiorcy o zgłoszeniu do ubezpieczenia

Udostępniamy wzór oświadczenia świadczeniobiorcy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego i pozostawania świadczeniobiorcą, sildenafil w związku z wymogiem ustalenia przez lekarzy uprawnień do leków refundowanych. Wzór oświadczenia opracowany jest przez Okręgową Izbę Lekarską w Częstochowie.

wzór oświadczenia w formacie MS Word: pobierz

wzór oświadczenia w formacie PDF: pobierz

Komunikat ze strony NFZ w sprawie: Komunikat w sprawie interpretacji art. 48 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych

 

Więcej…