Reklama
Reklama

Informacje

Pierwszy transport środków ochrony osobistej zakupionych przez Fundację Lekarze Lekarzom

14 kwietnia (w nocy z poniedziałku na wtorek) na lotnisko w Poznaniu przybędzie pierwszy transport środków ochrony osobistej zakupionych w Chinach.

Dzięki darowiźnie Kulczyk Foundation w wys. 20 mln złotych, przekazanej na specjalny fundusz pomocowy w ramach Fundacji Lekarze Lekarzom przy Naczelnej Izbie Lekarskiej, zakupiono:

  • 1 mln masek chirurgicznych,
  • 1,5 mln masek FFP2 N95,
  • 100 tys. kombinezonów klasy II,
  • 100 tys. gogli,
  • 100 tys. przyłbic.

Ze względu na ilość sprzętu – 57 t; 470 m3 – zaplanowano w sumie 4 dostawy z Guangzhou Baiyun International Airport (port lotniczy Kanton) na Lotnisko Ławica w Poznaniu:

  • 14.04
  • 15.04
  • 16.04
  • 17.04

Przewoźnikiem będzie LOT Cargo samolotami Dreamliner. Transport został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i jest realizowany w ramach akcji humanitarnej (co daje m.in. zwolnienie z cła i podatku VAT).

Towar z Kantonu będzie przetransportowany do Poznania, gdzie przy pomocy lokalnych działaczy z Lions Club Poznań Pillory, organizacji przedsiębiorców oraz ze wsparciem władz samorządowych Miasta Poznań będzie zorganizowana baza logistyczna dla Fundacji Lekarze Lekarzom, skąd całość sprzętu zostanie przekazana do Okręgowych Izb Lekarskich. Miasto Poznań użyczyło bezpłatnie transport oraz halę targową, a organizacje przedsiębiorców zajmą się pomocą w dystrybucji do szpitali i placówek medycznych wskazanych przez Fundację i Okręgowe Izby Lekarskie.

Wszystkie ww. środki ochrony osobistej będą przekazane pro bono personelowi medycznemu walczącemu na pierwszej linii frontu z koronawirusem SARS-Cov-2.

Pismo Prezydenta Miasta Częstochowy

Pismo Prezydenta Miasta Cczęstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka

 

W trosce o bezpieczeństwo pracowników medycznych z terenu miasta Częstochowy oraz ich rodzin, ale także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tej grupy zawodowej, podjąłem starania mające na celu umożliwienie zakwaterowania poza miejscem zamieszkania.

Personel medyczny, który z uwagi na charakter swojej pracy, a więc także częsty kontakt z osobami podejrzanymi o zakażenie lub już zakażonymi koronawirusem, nie będzie musiał wracać po pracy do swoich domów, chroniąc tym samym swoich najbliższych.

Dzięki chęci pomocy i zaangażowaniu Klasztoru Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika na Jasnej Górze zostaną udostępnione dla tych osób miejsca noclegowe w Domu Pielgrzyma im. św. Jana Pawła II przy ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, w pobliżu Klasztoru Jasnogórskiego.

Do dyspozycji pracowników medycznych Miejsckiego Szpitala Zespolonego, Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego zarezerwowano w Domu Pielgrzyma ogółem 238 miejsc, z następującym podziałem: dla Miejsckiego Szpitala Zespolonego 94 miejsca, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego 90 miejsc i dla Stacji Pogotowia Ratunkowego 54 miejsca. Pracownicy poszczególnych jednostek będą kwaterowani w różnych skrzydłach budynku.

Szczegółowe informacje dot. możliwości zakwaterowania można uzyskać w swoich miejscach pracy.

 

Z poważaniem Prezydent Miasta Częstochowy -  Krzysztof Matyjaszczyk