Sprawozdania do NFZ - pierwszy wolny termin udzielenia świadczenia

1 lipca br. wchodzą w życie przepisy powodujące zmiany w sposobie tworzenia  niektórych raportów dla Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ustawa z dnia 6 grudnia o zmianie niektórych ustaw w związku z e-skierowaniem oraz listami oczekując na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej [Dz.U.2018. 2429] dokonała zmian w art. 23 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Zgodnie z przepisem art.23 ust.4 świadczeniodawcy mają przekazywać dane o pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia w każdy dzień roboczy placówki do godziny dziesiątej, według stanu na koniec dnia poprzedniego.
Ta sama ustawa, z tą samą datą wejścia w życie, w znaczący sposób zmieniła sposób prowadzenia i sprawozdawania list oczekujących.  Listy oczekujących przestały być już częścią dokumentacji medycznej, gdyż weszły w skład większego dokumentu, jakim jest harmonogram świadczeń. Pomimo  wejścia w życie tego przepisu z dniem 1.07 br, art.11 omawianej ustawy zwolnił świadczeniodawców z prowadzenia harmonogramów do 31 grudnia br. oraz upoważnił ich do składania do końca 2019 r. raportów statystycznych zawierających zestaw danych określonych w dotychczasowym brzmieniu art.23 ustawy o świadczeniach. Harmonogramom zostanie więc w terminie późniejszym  poświęcony odrębny komunikat.

Więcej…

Jurajski Rajd Rowerowy Lekarzy w Częstochowie

Jurajski Rajd Rowerowy Lekarzy w Częstochowie
„Jurajska Przystań”  08-09.06.2019r.
ul. Zielona 24, 42-360 Jastrząb okolice Poraja
08.06.2019r. Rajd rowerowy - rozpoczęcie 10.00
2 trasy z przewodnikiem odpowiednio 20 i 50 km. Do wyboru na miejscu.
Powrót do miejsca startu ok. 17.oo,
Biesiada integracyjna od 18.oo
Koszty:
Rajd rowerowy    90 PLN dorosły 50 PLN dziecko
Noclegi:
pokój 3 osobowy 220/pokój/dobę ze śniadaniem
pokój 2 osobowy 200/pokój/dobę ze śniadaniem
domek 4-6 osobowy 350  ze śniadaniem
Przy rezerwacji konieczna wpłata zaliczki na hotel w kwocie 100 zł i wpłata wpisowego na konto OIL w Częstochowie nr konta 82 1140 1889 0000 2433 3300 1001, MBank Oddział w Częstochowie.
W tytule wpłaty należy wpisać: udział w rajdzie (ilość) osób. Potwierdzenie wpłaty należy przesłać faksem na nr +48 34 365 41 20 wew. 300 do dnia 10.05.2019r.
Wpłaty można dokonać również osobiście w biurze OIL, ul. gen. Józefa Zajączka 5.Szczegółowe informacje: Tomasz Klimza tel. 691 48 83 83 lub w biurze OIL w Częstochowie +48 3436818 88
 


XIII MISTRZOSTWA POLSKI LEKARZY W PIŁCE NOŻNEJ 6 OSOBOWEJ V Mistrzostwa Polski Lekarzy OLDBOYS 45+

 XIII MISTRZOSTWA POLSKI LEKARZY
W PIŁCE NOŻNEJ 6 OSOBOWEJ
V Mistrzostwa  Polski Lekarzy OLDBOYS 45+
 
CZĘSTOCHOWA 2020

 

Organizatorzy Mistrzostw Polski Lekarzy w Piłce Nożnej 6-osobowej uprzejmie informują,
że dokonują wszelkich starań, aby zorganizować Mistrzostwa w dniach 4-5.09.2020r.

Organizator
Piotr Janik - Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Częstochowie

 

Więcej…

Stanowisko ORL w Częstochowie z dn. 19 grudnia 2018r.

Stanowisko 2/V/2018

Okręgowej Rady Lekarskiej w Częstochowie

z dn. 19 grudnia 2018r.

w sprawie obowiązku posiadania separatorów amalgamatu

 

 

 

KŁOPOTY z wystawianiem e-ZLA - zgłaszanie problemów Izbie Lekarskiej - pilne!

w związku z wielością sygnałów o nieprawidłowym funkcjonowaniu ZUS-owskiego systemu do wystawiania e-ZLA, Okręgowa Izba Lekarska w Częstochowie, uprzejmie prosi o zdecydowane zgłaszanie, na adres: czestochowa(at)hipokrates.org, lub do Biura OIL w Częstochowie, gen J. Zajączka 5 oraz pod tel. 34 368 18 88 wszelkich problemów których doświadczyli/doświadczają Państwo podczas korzystania z systemu e-ZLA.

Zgłoszenie powinno zawierać miejsce, czas i długość trwania problemu.

 

informacje na stronach NIL

https://nil.org.pl/aktualnosci/e-zla-obawy-potwierdzaja-sie

Ustawa Obywatelska o szczepieniach

 

Okręgowa Rada Lekarska Okręgowej Izby Lekarskiej w Częstochowie popiera Obywatelską Inicjatywę Ustawodawczą

„Szczepimy, bo myślimy”.

Autorami projektu ustawy, który otrzymaliśmy z  Dolnośląskiej Izby Lekarskiej „O zmianie ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw” są Robert Wagner i Marcin Kostka.


Podpis pod projektem ustawy można złożyć w Sekretariacie OIL w Częstochowie, ul. gen. J. Zajączka 5 (w godzinach pracy). Zachęcamy również do zbierania podpisów w Państwa otoczeniu i przekazywanie list poparcia do Izby.
Projekt ustawy i listę do zbierania podpisów można pobrać poniżej.


Wypełnioną listę należy odesłać do Okręgowej Izby Lekarskiej w Częstochowie.

 

 

Ogólnopolski Halowy Turnieju Tenisowy Lekarzy "Trzech Króli"

Okręgowa Izba Lekarska w Częstochowie organizuje
Ogólnopolski Halowy Turnieju Tenisowy Lekarzy
"Trzech Króli",
który odbędzie się w dniach 4-6.01.2019r.,
na kortach Centrum Rekreacyjno Sportowego SCOUT Częstochowa

 

 

Więcej…

APEL Nr 3/18/VIII NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ z dnia 9 listopada 2018 r.

 APEL Nr 3/18/VIII NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ z dnia 9 listopada 2018 r.
do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz do Ministra Zdrowia
w sprawie uchylenia obowiązku wystawiania zwolnień lekarskich wyłącznie w formie elektronicznej
Naczelna Rada Lekarska apeluje o pilne podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do uchylenia obowiązku wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wyłącznie w formie elektronicznej i pozostawienie możliwości wystawiania zaświadczeń także w postaci papierowej.
Na mocy przepisów o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa od 1 grudnia 2018 r. zaświadczenia lekarskie mają być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Wprowadzenie obowiązku posługiwania się wyłącznie elektroniczną wersją zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy spowoduje szereg utrudnień zarówno dla lekarzy, jak i przede wszystkim dla pacjentów, którzy po 1 grudnia 2018 r. mogą mieć ograniczoną możliwość uzyskania takiego zaświadczenia. Informatyzacja czynności, których lekarz w ogóle nie powinien wykonywać, takich jak ustalenie czy pacjent jest ubezpieczony, gdzie i w ilu miejscach pracuje, czy życzy sobie wydruku, to - podobnie jak ustalenie poziomu refundacji leku - czynności, które skracają czas, jaki lekarz może poświęcić pacjentowi. W sytuacji niedoboru kadry medycznej oraz intensywnego starzenia się społeczeństwa każda procedura, która odrywa lekarza od jego rzeczywistej pracy (leczenia pacjentów), winna być ponownie rozważona pod kątem elementarnej efektywności dla procesu leczenia pacjentów, a nie korzyści dla ZUS, NFZ czy innych instytucji.
Biorąc pod uwagę wydatki, które lekarz musi ponieść na zakup urządzeń niezbędnych do wystawiania zaświadczeń w postaci elektronicznej oraz uwzględniając trudności
w korzystaniu z elektronicznego systemu przez lekarzy w wieku emerytalnym, samorząd lekarski wskazuje, że spowoduje to odczuwalne dla pacjentów zmniejszenie liczby lekarzy wystawiających zaświadczenia. Naczelna Rada Lekarska wskazuje, że przeszkodą do wprowadzenia wyłącznie elektronicznej formy zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy jest także to, że na wielu obszarach kraju brak jest dostępu do sieci teleinformatycznej, co uniemożliwia wystawianie e-zwolnień w czasie wizyt w domu pacjenta.
Naczelna Rada Lekarska podnosi jednocześnie, że poważne zastrzeżenia budzą aktualne zasady przyznawania pomocy publicznej na dofinansowanie zakupu urządzeń informatycznych i oprogramowania służących do wystawiania elektronicznych zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, które z prawa do tej pomocy wyłączają wielu lekarzy i lekarzy dentystów. Wbrew zapisomustawy z dnia 13 września 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w zarządzeniu nr 115/2018/DEF z dnia 6 listopada 2018 r. przyznaje prawo do dotacji tylko świadczeniodawcom realizującym umowę z NFZ w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze, którzy nie realizują świadczeń w ramach POZ, nie mogą liczyć na pomoc finansową państwa na wprowadzenie narzędzi informatycznych.
Dostrzegając powyższe przeciwwskazania do likwidacji tradycyjnej formy wystawiania zwolnień po dniu 30 listopada 2018 r. Naczelna Rada Lekarska apeluje, aby obie formy wystawiania zwolnień lekarskich funkcjonowały równolegle.
Naczelna Rada Lekarska jednocześnie po raz kolejny przypomin, że wystawianie zwolnień lekarskich w systemie ubezpieczeń społecznych cały czas odbywa się na zasadach nieodpłatnego świadczenia przez lekarzy pracy na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i istnieje realna potrzeba modyfikacji obecnej sytuacji.


Stanowisko Porozumienia Organizacji Lekarskich w sprawie elektronicznych zwolnień lekarskich.

 

WZÓR ZWOLNIENIA LEKARSKIEGO WG POL - TUTAJ

Stanowisko ORL w częstochowie z dn. 16 listopada 2018 r.

STANOWISKO OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W CZĘSTOCHOWIE
z dnia 16 listopada 2018 r.
Okręgowa Rada Lekarska w Częstochowie wyraża stanowczy sprzeciw wobec wszelkich ruchów „antyszczepionkowych”, które dążą do wprowadza dobrowolności szczepień. Zniesienie obowiązku szczepień ochronnych niesie zagrożenie powrotu chorób zakaźnych dla całej populacji. Stosowanie szczepień ochronnych jest profilaktyką i ma wpływ na kształtowanie się odporności całego społeczeństwa.
Jako samorząd lekarski apelujemy o podjęcie kampanii edukacyjnej w celu uświadomienia społeczeństwu zagrożenia, jakie niesie ze sobą zniesienie obowiązkowych szczepień. Wobec narastających ruchów „antyszczepionkowych” konieczna jest akcja promująca merytoryczną wiedzę na temat szczepień ochronnych i ich zbawczego wpływu na skuteczne zwalczanie i eliminację wielu chorób zakaźnych.
W pełni popieramy obywatelską inicjatywę ustawodawczą „Szczepimy – bo myślimy”, mającą na celu wprowadzenie zmian w ustawie Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, polegających na uzależnieniu przyjęć dzieci do publicznych żłobków i przedszkoli od przedłożenia zaświadczenia o posiadaniu przez kandydata szczepień ochronnych. Apelujemy do lekarzy i lekarzy dentystów, aby włączyli się w akcję zbierania podpisów poparcia dla inicjatywy wprowadzenia obowiązku przedłożenia zaświadczenia o przyjętych szczepieniach ochronnych przez dzieci przyjmowane do publicznych żłobków i przedszkoli.

Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej w Częstochowie
Grzegorz Zieliński

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiejw Częstochowie
Zbigniew Brzezin

Więcej artykułów…